Spausdinti
Biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 13, LT-98112 Skuodas
El. paštas savivaldybe@skuodas.lt
Tel. 8 440 73932; Faks. 8 440 73984
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre,
kodas 188751834
Į pradžią
  Gyventojams   Verslininkams   Turistams
Prisijungimas vartotojams
Prisijungimas gyventojams
Pranešimai
Nuo vitamino D ir gražaus įdegio iki saulės smūgio ir vėžio

Saulės spinduliai sužadina įvairias teigiamas biologines žmogaus organizmo reakcijas, jie veikia  mūsų nuotaiką, todėl saikingas buvimas saulėje gali padėti išvengti sezoninės depresijos. Be to, saulė grūdina mūsų organizmą.

„Mažos ultravioletinių spindulių (UV) dozės mums būtinos, kad gerai jaustumėmės ir vyktų vitamino D sintezė. Jis taip ir vadinamas – „saulės“ vitaminu, nes net iki 90 proc. jo pasigamina veikiant saulei ir tik 10 proc. vitamino D gauname su maistu. Šis vitaminas skatina kalcio apykaitą, taigi ir kaulų augimą, sumažina riziką susirgti daugeliu ligų, pavyzdžiui, alergija, gripu, diabetu, tuberkulioze, nutukimu, hipertenzija, išsėtine skleroze, inkstų bei širdies ir kitomis ligomis“, – pasakoja SAM Visuomenės sveikatos priežiūros departamento Rizikos sveikatai valdymo skyriaus vyriausioji specialistė, gydytoja higienistė Regina Burbienė.

Tačiau mėgautis saulės spinduliais reikia saikingai, nes oda dėl tiesioginio spindulių poveikio gali ne įdegti, bet nudegti jau per kelias pirmas valandas. Be to, galima patirti saulės smūgį.

Gydytoja higienistė aiškina, kad oda turi atmintį, o saulės spindulių poveikis joje kaupiasi. „Tyrimų duomenys rodo, kad net apie 80 proc. saulės sukeltų odos pažeidimų atsiranda iki 18 metų, o jų padariniai išryškėja po 20-30 metų, tad nudegimai, patirti vaikystėje, padidina riziką susirgti odos vėžiu suaugus“, – įspėja ji ir primena, kad melanoma arba vadinamasis juodasis odos vėžys vystosi iš pigmentą gaminančių ląstelių ir tai yra agresyviausias odos vėžys, kurį aptikus vėlai, prognozės gali būti gana liūdnos.

Ilgalaikis ultravioletinių spindulių poveikis neigiamai veikia ir mūsų akis. „Moksliniais tyrimais įrodyta, kad dėl ilgalaikio saulės spindulių poveikio greičiau drumstėja lęšiukas ir gana jauniems žmonėms gali išsivystyti katarakta, ar net tinklainės geltonosios dėmės degeneracija. Labai jautri ultravioletinių spindulių poveikiui yra ir oda aplink akis – joje atsiranda raukšlės, pigmentinės dėmės, be to, gali atsirasti ir voko navikai, dažniausiai – bazalinių ląstelių karcinoma, kuri yra viena iš pagrindinių nemelanominio vėžio rūšių“, – ypatingai pamėgusius saulės vonias įspėja R. Burbienė.

Skirtingų spindulių poveikis nevienodas

Gydytoja higienistė pasakoja, kad saulės spinduliai – elektromagnetinės bangos, kurių spektras priklausomai nuo bangos ilgio ir skirstomas  į matomąją šviesą, infraraudonuosius spindulius ir ultravioletinius spindulius (UV). UV spinduliai dar skirstomi į A spektro (UVA) spindulius, B spektro UVB spindulius ir UVC spektro spindulius.

„UVA spinduliai yra ilgiausi. Jie prasiskverbia giliau į odą bei pažeidžia kolageno ir elastino skaidulas, dėl to sutrinka odos atsinaujinimo procesai. Būtent dėl UVA spindulių poveikio vyksta vadinamasis fotosenėjimas, mūsų oda paranda spalvą, tampa suglebusi, formuojasi raukšlės. Be to, silpnėja organizmo imuninė sistemą. UVB spinduliai, kurie gali negiliai prasiskverbti į išorinį odos sluoksnį, vadinamą epidermiu, ir yra tie spinduliai, nuo kurių mūsų oda įdega arba nudega“, – aiškina R. Burbienė, itin dideliems saulės vonių mėgėjams primindama, kad ilgalaikis šių spindulių poveikis gali tapti pagrindine odos vėžio priežastimi. O UVC spinduliai yra trumpi – jie dažniausiai neprasiskverbia pro ozono sluoksnį ir nepasiekia mūsų odos.

Kaip įdegti, bet nenudegti

 Vengti saulės, kai ultravioletinė spinduliuotė yra stipriausia (tarp 11 ir 16 valandos).

• Naudoti apsauginius kremus nuo saulės. Taip pat apsaugoti odą ir akis galvos apdangalu, marškinėliais, akiniais nuo saulės.

• Ypač nuo saulės saugoti vaikus. Jiems būnant saulėje reguliariai tepti apsauginėmis priemonėmis su aukštu saulės apsaugos faktoriumi (SPF nuo 30 iki 50), aprengti marškinėliais, pasirūpinti, kad jie dėvėtų galvos apdangalus.

• Vengti nudegimo! Odos paraudimas po deginimosi saulėje jau reiškia, kad nudegėte. Jeigu pūslės ar skausmas tęsiasi dvi dienas ar ilgiau, reikėtų susirūpinti ir kreiptis į gydytoją.

• Vengti degintis soliariumuose.

Apsauginiai kremai 100 proc. nesulaiko saulės spindulių, tačiau jie neleidžia nudegti, nusvilti odai. Tam tikrą UV spindulių kiekį jie absorbuoja arba atspindi. Bėda, kad žmonės nemoka taisyklingai jais naudotis. Dažniausios klaidos – kremo tepama per mažai, po maudynių, suprakaitavus ar praėjus 2 val., kai pasibaigia kremo poveikis, pamirštama pasitepti pakartotinai.

Jei saulės buvo per daug

Saulės spindulių sukeltas nepageidaujamas poveikis pasireiškia ne iš karto, todėl grįžus iš paplūdimio patariama apžiūrėti visa savo kūną, o vėliau kartoti tai kas mėnesį, ypatingą dėmesį atkreipiant į tai, ar nepakito pigmentinės dėmės ir apgamai. O jei pastebėsite pakitimų, nedelsdami apsilankykite pas savo gydytoją. Bet kai kurie požymiai, kad saulės buvo per daug, išryškėja jau tą patį vakarą.

Jei oda tik paraudo, rekomenduojama dėti šalto vandens kompresus arba sudrėkinti paklodę šaltu vandeniu ir susukti į ją nukentėjusįjį. Bet jeigu iškilo pūslės, jokiu būdu negalima jų prakiurdyti, kad nepatektų infekcija ir nekiltų dar daugiau bėdų. Geriausias būdas apsisaugoti nuo nudegimo saulėje ar saulės smūgio – saugotis tiesioginių jos spindulių.

Nepamirškite ir akinių nuo saulės – nešioti juos pavasarį ir vasarą turi tapti įpročiu. Akiniai nuo saulės būtinai turi būti su specialiu apsauginiu ultravioletinių spindulių filtru, o apie tai turi būti nurodyta akinių ženklinime, pvz., UV 400. Lęšiai ir paprasti akiniai neapsaugo akių nuo ultravioletinių spindulių poveikio.

 

Informacija Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro pagal SAM Ryšių  su visuomene ir SMLPC informaciją

Atgal
Spausdinimo versija
Siųsti draugui
Twitter
Facebook


Komentarų sąrašas (1)
 

       
         
Pradžia Kontaktai Teisės aktai Forumas Padaryti pirmuoju Pasižymėti svetainę RSS

Informacijos talpinimas svetainėje: tomas.ubartas@skuodas.lt

© 2011 Skuodo rajono savivaldybė. Cituojant šios svetainės informaciją prašome nurodyti šaltinį ir datą.
Reklaminio pobūdžio skebimai visose skuodas.lt el. pašto dėžutėse yra nepageidaujami.
Sprendimas:
Idamas, Naudojama: Smatweb sistema.