Spausdinti
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 13, LT-98112 Skuodas
El. paštas savivaldybe@skuodas.lt
Tel. 8 440 73932; Faks. 8 440 73984
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre,
kodas 188751834
Į pradžią
  Gyventojams   Verslininkams   Turistams
Prisijungimas vartotojams
Prisijungimas gyventojams
Pranešimai
Ar viską žinome apie prostatą?

Lietuvoje prostatos vėžys yra dažniausia onkologinė vyrų liga. Kasmet nustatoma per 2 tūkst. naujų atvejų. Prostatos vėžys paprastai aptinkamas vyrams, turintiems daugiau kaip 50 metų. Šis vėžys, kitaip negu kitų organų vėžys, gali ilgus metus tūnoti prostatoje nesukeldamas jokių specifinių požymių. Didžioji šių navikų dalis auga labai lėtai, taigi būtent jaunesniems vyrams nesukelia jokių problemų. Tik nedidelei vyrų daliai prostatos vėžys vystosi sparčiai, kai kuriais atvejais išplisdamas į kitus organus. Klinikiniai simptomai gali pasireikšti ir sukelti sveikatos problemų tik po kelerių metų. Gydymas būna efektyvus nustačius tik ankstyvąją stadiją, todėl labai svarbu taikyti prostatos vėžio ankstyvos diagnostikos būdus.

Higienos instituto sveikatos statistinių duomenų portalo duomenimis, 2016 m. Skuodo rajone prostata sirgo 127 vyrai (iš jų 87 kaimo gyventojai, 40 - miesto). Nuo 2014 m. sumažėjo mirtingumas nuo prostatos piktybinių navikų nuo 15 (2014 m.) iki 4 atvejų (2016 m.).`

Lietuvoje yra vykdoma ankstyvosios prostatos vėžio diagnostikos programa, kuri yra finansuojama valstybiniu mastu – Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF)  biudžeto lėšomis. Pagal programą teikiamas paslaugas apmoka ligonių kasos, todėl šioje programoje dalyvaujantiems vyrams paslaugos teikiamos nemokamai. Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta vyrų nuo 50 iki 75 metų amžiaus ir vyrų nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu, susirgimų prevencijai. Vieną kartą per dvejus metus jums atliks kraujo tyrimą ir nustatys prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Nustačius padidėjusį PSA kiekį, jus nusiųs konsultuotis pas urologą ir atliks priešinės liaukos biopsijos tyrimą, kuriuo patvirtins arba paneigs ligos diagnozę.

Tikėtina, jog ilgėjant vyrų vidutinei gyvenimo trukmei, rizika susirgti prostatos vėžiu taip pat didės. Atlikti tyrimai, rodo, kad 64 proc. vyrų mano, kad šlapinimosi sutrikimai yra natūralus su senėjimu susijęs dalykas ir pagalbos pas gydytojus nesikreipia, tačiau tai yra klaidinga nuomonė.

Prostatos vėžio simptomai. Kai vėžys prostatoje yra ankstyvos stadijos, jokių juntamų simptomų nebūna. Jie atsiranda, kai vėžinis mazgas būna pakankamai didelis, kad galėtų spausti šlaplę ir trikdyti šlapinimąsi. Vyrų, peržengusių 50 metų amžiaus ribą, prostata dažniausiai būna padidėjusi, išvešėjusi ne dėl vėžio, bet dėl daug dažniau pasitaikančios gerybinės prostatos hiperplazijos (GPH). Abiem atvejais, ar prostata būtų padidėjusi dėl vėžio, ar dėl GPH, simptomai panašūs:

  • Šlapinimasis pasunkėja, nes šlapimo srovė, verždamasi per padidėjusios prostatos spaudžia šlaplę, susilpnėja, susiaurėja;
  • Šlapinimasis padažnėja, ypač naktį, nes, susiaurėjus šlaplei, šlapimo pūslėje po šlapinimosi nuolat lieka šlapimo;
  • Šlapinimosi metu skauda;
  • Šlapimas kraujingas (šis simptomas nėra dažnas).

Jei pradeda varginti minėti simptomai, būtina nedelsiant kreiptis į urologą. Svarbu prisiminti, kad dažniausiai prostata padidėja ne dėl vėžio. Tačiau bet kokiu atveju sutrikdytas šlapinimasis kelia pavojų sveikatai, todėl gydymas būtinas.


Informaciją parengė: Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Laima Urbonaitė

Atgal
Spausdinimo versija
Siųsti draugui
Twitter
Facebook


Komentarų sąrašas (0)
 

       
         
Pradžia Kontaktai Teisės aktai Forumas Padaryti pirmuoju Pasižymėti svetainę RSS

Informacijos talpinimas svetainėje: tomas.ubartas@skuodas.lt

© 2011 Skuodo rajono savivaldybė. Cituojant šios svetainės informaciją prašome nurodyti šaltinį ir datą.
Reklaminio pobūdžio skebimai visose skuodas.lt el. pašto dėžutėse yra nepageidaujami.
Sprendimas:
Idamas, Naudojama: Smatweb sistema.