Spausdinti
Biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 13, LT-98112 Skuodas
El. paštas savivaldybe@skuodas.lt
Tel. 8 440 73932; Faks. 8 440 73984
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre,
kodas 188751834
Į pradžią
  Gyventojams   Verslininkams   Turistams
Prisijungimas vartotojams
Prisijungimas gyventojams
Naujienos
Mergaitėms nemokami skiepai nuo gimdos kaklelio vėžio

Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija - tai virusinė, dažniausiai, lėtinė liga, kai šios infekcijos sukėlėjas išlieka latentinėje fazėjė, tačiau veikiant rizikos veiksniams gali sukelti kliniškai įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimus taip pat galimi ikivėžiniai ar vėžiniai susirgimai.

Vienas svarbiausių rizikos veiksnių, sąlygojančių gimdos kaklelio vėžio išsivystymą – ŽPV infekcija lytiniuose takuose. 99 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų yra susiję su genitaline ŽPV infekcija.

ŽPV infekcijos šaltinis ir rezervuaras yra užsikrėtęs ŽPV žmogus. ŽPV infekcija gali užsikrėsti tiek vyrai, tiek moterys.

Kaip ŽPV, kuris sukelia vėžį, plinta?

Žmogaus papilomos virusas plinta lytinių keliu ir liečiantis odai. Pagal onkogeniškumą ŽPV tipai skirstomi į mažos ir didelės vėžio rizikos. Vėžį sukelia didelės rizikos ŽPV tipai. Šiandien didelės rikos žmogaus papilomos virusų yra 14. Didelės rizikos ŽPV tipai sukelia gerklės, ryklės, burnos, vulvos, varpos, išangės vėžį. Didžiausios onkogeninės rizikos yra 16 ir 18 ŽPV tipai, kurie sukelia gimdos kaklelio vėžį. Žemos rizikos ŽPV tipai (6 ir 11) sukelia karpas (burnos, ryklės, lytinių organų, išangės, odos).

Kas rizikuoja užsikrėsti ŽPV?

Kiekvienas/a, turintys ar turėję lytinių santykių, taip pat perduodamas artimo sąlyčio metu, liečiantis odai, gleivinėms. Net ir tie asmenys, kurie turėjo tik vieną lytinį partnerį taip pat galėjo užsikrėsti ŽPV. Du trečdaliai naujų užsikrėtimų ŽPV įvyksta 15 – 24 gyvenimo metais, tačiau rizika užsikrėsti pavojingais ŽPV tipais moterims išlieka visą gyvenimą.

Daugumai ŽPV užsikrėtusių žmonių nėra jokių simptomų ir jie niekuo nesiskundžia. Maždaug apie 90 proc. ŽPV infekcijos atvejų per pora metų praeina savaime be jokio gydymo. 1-ai iš 10-ies moterų infekcija išlieka ilgą laiką. Tai priklauso nuo organizmo imuninės sistemos stiprumo.

Kaip galima apsisaugoti nuo ŽPV?

Viena iš apsaugos priemonių – skiepai nuo ŽPV. Lietuvoje skiepai nuo ŽPV įtraukti į nacionalinį imunoprofilaktikos kalendorių. Nemokamai skiepijamos 11 metų mergaitės. Norintys paskiepyti savo atžalas tėvai ar globėjai turėtų kreiptis į šeimos gydytoją.

ŽPV skiepų esmė - skiepijama, siekiant užkirsti kelią virusui patekti į organizmą, t.y. iki lytinio gyvenimo pradžios. Rekomenduojama skiepyti mergaites, kurios dar nėra pradėjusios lytinio gyvenimo, t. y. ŽPV dar nėra patekęs į jų organizmą. Kuo moteris jaunesnė, tuo geriau į skiepus reaguoja imuninė sistema ir apsauga išlieka ilgiau, tačiau veiksminga skiepytis ir vyresnėms moterims.

Taip pat rekomenduojama kiekvienų lytinių santykių metu naudoti prezervatyvus, kad sumažintumėte ŽPV infekcijos tikimybę.

Nepamirškime reguliariai tikrintis.

Vėžiniams pokyčiams atsirasti reikia laiko. Tai gali užtrukti metus, dešimt metų ar ilgiau. Jei ŽPV infekcija užkrečiama vyresniame amžiuje, virusas iš organizmo šalinasi lėčiau, o kuo ilgiau jis tūno ląstelėse, tuo didesnė rizika atsirasti ikivėžiniams pokyčiams ir vėžiui. Kas ketvirta moteris, kuriai diagnozuojamas gimdos kaklelio vėžys yra 65 metų ir vyresnė. Daugiau nei 40 proc. mirčių nuo gimdos kaklelio vėžio registruojamos būtent šio amžiaus moterims.

Jei esate pasiskiepijusi vakcina nuo ŽPV, jums vis tiek reikia reguliariai tikrintis, atlikti citologinį gimdos kaklelio tyrimą. Lietuvoje gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programa vykdoma nuo 25 iki 60 metų moterims, kurios kartą per 3 metus gali pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio.

 

Parengė: Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Laima Urbonaitė

Duomenų šaltinis: www.ulac.lt

 

Atgal
Spausdinimo versija
Siųsti draugui
Twitter
Facebook


Komentarų sąrašas (0)
MERAS
PETRAS PUŠINSKAS
Aktuali informacija
Naujienų prenumerata
Dienos
Mėnesio
Pagrindinė grupė
Savaitės

 

       
         
Pradžia Kontaktai Teisės aktai Forumas Padaryti pirmuoju Pasižymėti svetainę RSS

Informacijos talpinimas svetainėje: tomas.ubartas@skuodas.lt

© 2011 Skuodo rajono savivaldybė. Cituojant šios svetainės informaciją prašome nurodyti šaltinį ir datą.
Reklaminio pobūdžio skebimai visose skuodas.lt el. pašto dėžutėse yra nepageidaujami.
Sprendimas:
Idamas, Naudojama: Smatweb sistema.