Spausdinti
Biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 13, LT-98112 Skuodas
El. paštas savivaldybe@skuodas.lt
Tel. 8 440 73932; Faks. 8 440 73984
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre,
kodas 188751834
Į pradžią
  Gyventojams   Verslininkams   Turistams
Prisijungimas vartotojams
Prisijungimas gyventojams
Naujienos
Pasaulinės tuberkuliozės dienos šūkis: susitelkę įveikime tuberkuliozę!

Kovo 24-oji – Pasaulinė tuberkuliozės diena, kurios šūkis: „Susitelkę įveikime TB!“. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Europos regione tuberkuliozė išlieka pagrindiniu visuomenės sveikatos iššūkiu.

Remiantis Skuodo rajono savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsenos 2016 m. ataskaitos duomenimis Skuodo rajone nuo 2013 m. iki 2015 m. sergamumas tuberkulioze padidėjo 50,3 atvejo 100 000 gyventojų. Lietuvoje jau devynerius metus iš eilės stebimas rodiklio mažėjimas. 2015 m. Skuodo rajone buvo užregistruota 13 naujų susirgimų tuberkulioze, Lietuvoje – 1216. Didžiąją dalį sergančiųjų sudaro vyrai. Daugiau naujai susirgusių tuberkulioze asmenų yra kaimuose nei miestuose.

Tuberkuliozė – tai infekcinė liga, kurią sukelia lašeliniu būdu per orą plintanti tuberkuliozės bakterija, galinti pažeisti bet kurį organą, dažniausiai – plaučius. Tuberkuliozė (TB) yra oro lašeliniu būdu plintanti infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija (Mycobacterium tuberculosis). Pagrindinis infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių ar gerklų tuberkulioze. Tuberkuliozės mikobakterijos (TM) patenka į orą, kai plaučių TB sergantis žmogus kalba, kosi ar čiaudi. Žmogus, įkvėpęs ligos sukėlėjų, gali užsikrėsti aktyvia tuberkuliozės forma. Priklauso nuo to, kiek tuberkuliozės mikobakterijų bus įkvėpta, nuo bendravimo su sergančiuoju laiko, atstumo, vietos, paties žmogaus sveikatos būklės.

Dauguma žmonių savo organizme turi tuberkuliozės bakterijų, bet jos nėra aktyvios ir ligos nesukelia, ir tik dalis užsikrėtusių asmenų (apie 5–10 proc.) gali susirgti arba suserga TB. Organizme tuberkuliozės mikobakterijos gali suaktyvėti praėjus daugeliui metų nuo užsikrėtimo, patyrus stresą, nusilpus imunitetui ar susirgus kitomis ligomis (infekuotiems ŽIV, sergantiems AIDS ar kitomis lėtinėmis ligomis pvz., cukriniu diabetu). Imunitetą silpnina alkoholio ar narkotikų vartojimas, prasta mityba, asmens ir aplinkos higienos nesilaikymas.

Tuberkuliozės infekcija ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto.

Plaučių tuberkuliozę galima nustatyti ne tik iš pagrindinių simptomų – kelias savaites trunkančio kosulio, skausmo krūtinėje, skreplių ir kraujo atkosėjimo, bet ir svorio kritimo, nuovargio, nedidelio karščiavimo (kūno temperatūra vakarais gali pakilti iki 37,2–37,4 laipsnio C), apetito stokos, naktinio prakaitavimo bei atlikus bakteriologinius tyrimus (skreplių tyrimus) ir krūtinės ląstos rentgenogramą. Yra ir mokamas kraujo tyrimas, padedantis diagnozuoti latentinę (neaktyviąją) ir aktyviąją tuberkuliozės formą.

Diagnozavus tuberkuliozę, ligonis guldomas į ligoninę ir ten gydomas bent tol, kol išnyksta bakterijos, vėliau jis turi gydytis ambulatoriškai.

Lietuvą PSO priskiria vienai iš 27 pasaulio šalių (PSO duomenys apima 193 šalis), kuriose daugiausiai asmenų serga vaistams atspariomis tuberkuliozės formomis.

Atspari vaistams tuberkuliozės forma išsivysto ligoniams, kurie pažeidžia gydymo režimą: nereguliariai geria vaistus, nebaigę gydytis, visiškai nustoja juos vartoti. Netvarkingai gydosi tie pacientai, kurie neturi kantrybės, nenori gilintis ir suprasti ligos pavojingumo, kuriems nelabai rūpi jų pačių ateitis. Šie ligoniai kitus žmones gali užkrėsti jau atsparia tuberkuliozės forma.

Įprastai tuberkuliozė išgydoma maždaug per šešis mėnesius, o sergančiojo atsparia vaistams forma gydymas tęsiasi apie dvejus metus ir net ilgiau. 

Pagrindinės profilaktikos priemonės:

1. Būtinas profilaktinis sveikatos patikrinimas dėl tuberkuliozės prieš pradedant dirbti ir kasmet darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros, vaikų mokymo ir auklėjimo bei paslaugų teikimo gyventojams srityse.

2. Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka 7 metų amžiaus vaikams ir rizikos grupių vaikams (bendraujantiems su sergančiais TB šeimoje ar kolektyve) turi būti atliktas įodinis tuberkulino (Mantu) mėginys. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, 2015 m. įodinio tuberkulino mėginio pagalba Lietuvoje buvo išaiškinti 45 tuberkulioze susirgę vaikai. Įodinis tuberkulino mėginys buvo atliktas kiek daugiau nei 31 tūkst. vaikų, tačiau tai tik 52,3 proc. tų, kuriems toks mėginys turėjo būti atliktas.

3.Profilaktinis naujagimių (skiepijami 2–3 dieną po gimimo) ir kūdikių skiepijimas BCG vakcina nuo tuberkuliozės apsaugo juos nuo itin sunkių TB formų.

 4. Gerų ekonominių ir socialinių sąlygų užtikrinimas (nedarbo, skurdo, narkotikų, alkoholio vartojimo mažinimas, gyvenimo sąlygų gerinimas).

 5. Nuolatinis imuniteto stiprinimas, sveika mityba, reguliarus darbo ir poilsio režimo laikymasis, drėgnas patalpų valymas ir vėdinimas bei tinkama asmens higiena.

6. Atsiradus karščiavimui, svorio kritimui, silpnumui, pradėjus kosėti, prakaituoti, nedelsdami kreipkitės į šeimos gydytoją, kuris atliks reikiamus tyrimus, nustatys diagnozę ir paskirs tinkamą gydymą.

7. Sergantis asmuo privalo laikytis kvėpavimo/kosėjimo higienos, kad apsaugotų šeimos narius ir kitus asmenis.

8. Svarbiausia priemonė – visą gydymo kursą medicinos personalo kontroliuojamas kokybiškas tuberkuliozės gydymas ligoninėse iki visiško pasveikimo.

9. Ankstyvas ligos išaiškinimas ir gydymas yra pagrindinės priemonės, galinčios ne tik išgelbėti gyvybę, sveikatą, bet ir užkirsti kelią infekcijos plitimui bei aplinkinių žmonių užsikrėtimui.
Atgal
Spausdinimo versija
Siųsti draugui
Twitter
Facebook


Komentarų sąrašas (0)
MERAS
PETRAS PUŠINSKAS
Aktuali informacija
Naujienų prenumerata
Dienos
Mėnesio
Pagrindinė grupė
Savaitės

 

       
         
Pradžia Kontaktai Teisės aktai Forumas Padaryti pirmuoju Pasižymėti svetainę RSS

Informacijos talpinimas svetainėje: tomas.ubartas@skuodas.lt

© 2011 Skuodo rajono savivaldybė. Cituojant šios svetainės informaciją prašome nurodyti šaltinį ir datą.
Reklaminio pobūdžio skebimai visose skuodas.lt el. pašto dėžutėse yra nepageidaujami.
Sprendimas:
Idamas, Naudojama: Smatweb sistema.