Spausdinti
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 13, LT-98112 Skuodas
El. paštas savivaldybe@skuodas.lt
Tel. 8 440 73932; Faks. 8 440 73984
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre,
kodas 188751834
Į pradžią
  Gyventojams   Verslininkams   Turistams
Prisijungimas vartotojams
Prisijungimas gyventojams
Pranešimai
TĖVŲ RŪKYMAS IR ALKOHOLIO VARTOJIMAS VAIKŲ AKIVAIZDOJE

Norint išvengti galimų rizikos veiksnių poveikio vaikui patekus į naują socialinę aplinką, reikalinga stebėti vaiko socialinį elgesį, žinoti ir domėtis savo vaiko veikla, jo draugais ir aplinka, kurioje kuriai vaikas skiria daugiausia laiko.

Mokyklose yra vykdomos prevencinės psichoaktyvių medžiagų vartojimo programos, tačiau vien mokyklos indėlio nepakanka formuojant teigiamą vaiko elgseną.  Svarbu ką vaikas mato ir šeimoje, namuose. Tad tėvai turi formuoti taip pat neigiamą požiūrį į  psichoaktyvių medžiagų vartojimą. Jei vaikas mato šeimoje, kad tėvai rūko ar vartoją alkoholį jų akivaizdoje, tokioje situacijoje vaikas sutrinka – kuom jam tikėti ir kaip elgtis, kai kalbama apie šių medžiagų žalą, o elgiamasi atvirkščiai. Jaunesnio amžiaus vaikai visko mokosi iš tėvų pavyzdžių, imituodami jų veiksmus, atkartodami juos. Norėdami tėvai, kad jų vaikai nerūkytų, nevartotų alkoholio, turi atkreipti dėmesį į savo pačių elgesį vaikų akivaizdoje.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) atliko apklausą mokyklinio amžiaus vaikų tėvų (kurioje dalyvavo tėvai iš visų savivaldybių) 2016 metais. Apklausos metu paaiškėjo, kad kas 4 apklausoje dalyvavęs tėtis yra rūkęs savo vaiko akivaizdoje, nesistengdami slėptis nuo jų. Gydytojai teigia, kad vaiko buvimas šalia rūkančių tėvų ar prirūkytoje patalpoje  sukelia didelę riziką jam susirgti kvėpavimo sistemos ligomis, vidurinės ausies uždegimu, padidėja rizika vėžinių ląstelių atsiradimo, sutrinka apetitas, miegas. Mokslininkų įrodyta, kad vaikai kvėpuojantys tabako dūmai dažnai turi įvairių psichikos sveikatos problemų, dažnas hiperaktyvumas.

NTAKD apklausa parodė, kad 72 procentais tėvų yra vartoję alkoholio šalia savo vaikų  (71,5 proc. mamų ir 73 proc. tėčių). Ir iš jų 27 proc. tėvų vartodami alkoholį niekada nesislepia nuo savo vaikų.

1 iš 6 tėvų (16.5 proc.) nurodė, kad leistų paragauti alkoholio nesulaukus vaikui pilnametystės. Mokslininkų įrodyta, kad kuo ankstyvesniame amžiuje vaikas paragauja alkoholio, tuo didesnė tikimybė išsivystyti ateityje priklausomybei.

Labiausia netinkamas tėvų elgesio modelis, kai vaikas yra „mokomas“ vartoti alkoholį nuo mažumės. Pvz.: Tėvai net nesusimąstydami vaikų gimtadienių, švenčių metu perka nealkoholinius šampanus, pila į stiklines ir susidaužia jomis, linkėdami sveikatos. Ko vaikas mokomas? Kaip reikia vartoti alkoholį ir kad jis yra sveikas?... Formuojamas vaiko požiūris, kad alkoholiniai gėrimai yra nepavojingi, saugūs, sveiki ir tiesiog juos vartoti įprasta.

Šeima – tai pagrindinė aplinka, kuri formuoja vaikui gyvenimo nuostatas ir vertybes. Pagalvokite kokį pavyzdį Jūs jam rodote ir ar norite kad vaikas tai atkartotų...

 

Daugiau informacijos apie atliktos apklausos duomenis www.nktad.lrv.lt

Parengė Klaipėdos raj. savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

www.visuomenessveikata.lt

 

 

Atgal
Spausdinimo versija
Siųsti draugui
Twitter
Facebook


Komentarų sąrašas (0)
 

       
         
Pradžia Kontaktai Teisės aktai Forumas Padaryti pirmuoju Pasižymėti svetainę RSS

Informacijos talpinimas svetainėje: tomas.ubartas@skuodas.lt

© 2011 Skuodo rajono savivaldybė. Cituojant šios svetainės informaciją prašome nurodyti šaltinį ir datą.
Reklaminio pobūdžio skebimai visose skuodas.lt el. pašto dėžutėse yra nepageidaujami.
Sprendimas:
Idamas, Naudojama: Smatweb sistema.