Rekomendacijos mamoms, kurioms patvirtinta arba įtariama Koronaviruso liga

Paskelbta 25 kovo, 2020 m., skiltyje COVID-19, Naujienos

Atsižvelgiant į tai, kad Europos regione sparčiai didėja naujojo koronaviruso (SARS-CoV-2) sukeliamos užkrečiamosios ligos (COVID-19) atvejų, neretai esamoms ar būsimoms mamytėms kyla klausimas: ar šiuo periodu galima maitinti kūdikį mamos pienu? Kaip elgtis, jei mama turėjo sąlytį su sergančiuoju ar jai pačiai nustatyta COVID-19 liga?

Ar COVID-19 perduodamas per motinos pieną?

Nors apie COVID-19 plitimą informacijos trūksta, manoma, kad koronavirusas perduodamas nuo žmogaus žmogui artimo sąlyčio metu. Tai dažniausiai vyksta per orą su kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami, panašiai kaip plinta gripas ir kiti virusinių kvėpavimo takų infekcijų sukėlėjai. Atliktuose nedidelės imties tyrimuose, COVID-19 sergančių moterų piene viruso nustatyta nebuvo. Informacijos, ar virusas gali būti perduodamas su motinos pienu naujagimiui, nėra.

Kokios yra rekomendacijos motinoms, kurioms patvirtinta arba įtariama Koronaviruso liga ir kurios šiuo metu maitina krūtimi?

Geriausias būdas maitinti kūdikį – žindyti krūtimi. Tačiau, nesant patikimų duomenų apie COVID-19 ligą, kaip pradėti ar tęsti žindymą turėtų nuspręsti motina, pasitarusi su savo šeima ir sveikatos priežiūros specialistais.

Motina, kuriai patvirtintas COVID-19, arba yra kvėpavimo takų infekcijos simptomų, turėtų imtis visų įmanomų atsargumo priemonių, kad neužkrėstų savo naujagimio virusu. Būtina nusiplauti rankas prieš liečiant kūdikį ir, jei įmanoma, dėvėti veido kaukę žindant krūtimi. Jei motinos pienas melžiamas rankomis arba elektrine krūties pompa, motina turėtų nusiplauti rankas prieš liesdama pompos ar buteliuko dalis ir laikytis pompos valymo rekomendacijų po kiekvieno naudojimo. Jei įmanoma, apsvarstykite galimybę, kad Jūsų pienu kūdikį pamaitintų kitas patikimas asmuo.

Informaciją parengė Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Rima Leonauskienė

Informacijos šaltinis: Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Interim Guidance on Breastfeeding for a Mother Confirmed or Under Investigation For COVID-19. 

Dalintis

Parašykite komentarą