Didesnės rizikos susirgti sunkia COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) forma asmenų skaičius savivaldybėse

Paskelbta 6 balandžio, 2020 m., skiltyje COVID-19, Naujienos
Pasauliui kovojant su naująja COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), visos pastangos turėtų būti dedamos siekiant užkardyti viruso plitimą visuomenėje. Imantis prevencinių veiksmų, būtina numatyti, kokie pagrindiniai rizikos veiksniai yra paplitę tam tikrose teritorijose.
Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos informacija ¹, didesnę riziką susirgti sunkesne COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) forma turi vyresnio amžiaus (daugiau kaip 60 metų) gyventojai bei asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis (širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis ir piktybiniais navikais). Pažymima, kad rizika susirgti sunkesnėmis ligomis reikšmingai padidėja nuo 40 metų.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. kovo 23 d. įsakymu Nr. V-483 „Dėl sunkių lėtinių ligų, dėl kurių  ekstremaliosios situacijos ar karantino laikotarpiu asmeniui išduodamas nedarbingumo pažymėjimas, sąrašo“ patvirtinimo“ išskiriamos šios sunkios lėtinės ligos, dėl kurių ekstremaliosios situacijos ar karantino laikotarpiu asmeniui išduodamas nedarbingumo pažymėjimas: žmogaus imunodeficito viruso liga; piktybiniai navikai (jei liga diagnozuota ar buvo paūmėjimas ir jei po taikyto gydymo pabaigos nepraėjo 2 metai); cukrinis diabetas; širdies ir kraujagyslių ligos su lėtiniu širdies nepakankamumu (2–4 laipsnio); lėtinės kvėpavimo organų ligos su kvėpavimo nepakankamumu; lėtinės inkstų ligos su inkstų nepakankamumu; būklė po autologinės kaulų čiulpų ir organų transplantacijos; ligos, šiuo metu gydomos bendra ar selektyvia chemoterapija ar radioterapija, ir ligos, po kurių gydymo šiais metodais pabaigos nepraėjo 2 metai; ligos, šiuo metu gydomos imunosupresija, atitinkančia metilprednizolono 10 mg/kg per dieną, ir ligos, nuo kurių gydymo šiuo būdu pabaigos nepraėjo 6 mėnesiai; įgimtas imunodeficitas; kitos sunkios lėtinės ligos, kai taikomas imunosupresinis gydymas.
O apskritai užsikrėsti SARS-CoV-2 virusu gali bet kurio amžiaus asmuo, tad kiekvienas turime saugotis tam, kad apsaugotume ir kitus.

Atsižvelgdamas į užsienio šalių praktiką ir patirtį, Higienos institutas pateikia aktualius išankstinius 2019 m. statistinius duomenis apie rizikos grupės asmenų skaičių bei sveikatos priežiūros išteklius savivaldybėse:¹ Coronavirus disease 2019 (COVID-19). Situation Report – 51, WHO (https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/331475/nCoVsitrep11Mar2020-eng.pdf)

Higienos instituto informacija