Veiksmai, kilus gaisrui

Paskelbta 29 birželio, 2020 m., skiltyje Pranešimai

Kiekvienas turėtume prisidėti prie saugios aplinkos kūrimo – gebėti atpažinti artėjantį pavojų, o jam iškilus mokėti saugiai elgtis. Turime elgtis taip, kad savo veikla nesukeltume pavojaus kitų žmonių gyvybei ir sveikatai, turtui, aplinkai. Todėl  gyvybiškai svarbios  ir reikalingos yra  civilinės saugos žinios ir gebėjimai.  Vienas iš pavojų yra – gaisras, plinta greitai, jau po 2-3 min. kambarys prisipildo dūmų, o dar po kelių minučių jis jau gali būti apimtas liepsnos, todėl niekada  nerizikuokite savo gyvybe.

KAIP SKAMBINTI SKUBIOS PAGALBOS TELEFONU 112

Kad nelaimės atveju kuo greičiau išsikviestumėte skubią pagalbą, įsiminkite šiuos patarimus:

 • ištikus nelaimei nebijokite skambinti 112 ir nesutrikite;
 • pasirinkite vietą, iš kurios galėtumėte saugiai paskambinti numeriu 112;
 • jei galite, numeriu 112 skambinkite ir su atsiliepusiu operatoriumi kalbėkite pats (-i);
 • telefono aparato klaviatūroje surinkite tik šiuos tris skaitmenis – 112. Jokių šalies, miestų, rajonų ar kitokių kodų prieš numerį 112 rinkti nereikia;
 • sulaukite, kol operatorius atsakys į jūsų skambutį. Būkite kantrus (-i). Jei po kelių kvietimo signalų nesulaukiate atsiliepiant operatoriaus, jokiu būdu nenutraukite skambučio ir neskambinkite iš naujo dar kartą. Kiekvienas jūsų pakartotas skambutis bus laikomas nauju ir bus nukeltas į skambučių eilės pabaigą, todėl prisiskambinimo laikas gali pailgėti;
 • atsiliepus operatoriui prisistatykite bei trumpai ir aiškiai praneškite, kas įvyko;
 • nurodykite vietą (jei žinote, ir tikslų adresą), kurioje yra reikalinga skubi pagalba. Jei galite, paaiškinkite operatoriui, kaip šią vietą lengviau rasti (prie jos privažiuoti). Jei pavojinga situacija susiklostė kitoje, nei jūs skambinate, vietoje – nurodykite įvykio vietą;
 • atsakykite į visus operatoriaus užduotus klausimus;
 • laikykitės operatoriaus teikiamų patarimų;
 • nepadėkite ragelio, kol operatorius pasakys, kad pokalbį galima baigti;
 • baigęs (-usi) pokalbį, pasistenkite neužimti savo telefono linijos, iš kurios skambinote, jei tai nėra būtina. Operatoriui gali prireikti su jumis susisiekti ir paprašyti papildomos informacijos apie situaciją arba pateikti jums daugiau patarimų;
 • jei situacija nelaimės vietoje pasikeičia (pagerėja ar pablogėja), paskambinkite numeriu 112 dar kartą ir apie tai praneškite.

KAIP ELGTIS KILUS GAISRUI?

Gaisras plinta labai greitai. Jau po 2-3 min. kambarys prisipildo dūmų, o dar po kelių minučių jis jau gali būti apimtas liepsnos, todėl niekada  nerizikuokite savo gyvybe.

Kilus gaisrui:

 • išeikite iš pavojų keliančios patalpos;
 • jei patalpoje daug dūmų, užsidenkite burną ir nosį drėgnu audiniu, eikite pasilenkę arba šliaužkite;
 • uždarykite duris, bet neužrakinkite jų;
 • jei name yra liftas, nesinaudokite liftu, leiskitės laiptais;
 • niekada negrįžkite atgal į degantį butą ar namą:
 • skambinkite skubios pagalbos telefonu 112 ir praneškite apie gaisrą.

ESMINĖ PREVENCINĖ PRIEMONĖ AUTONOMINIS DŪMŲ DETEKTORIUS, KURIS TURĖTŲ BŪTI VISUOSE NAMUOSE

KUR ĮRENGTI DŪMŲ DETEKTORIŲ

KOKIOSE PATALPOSE IR KIEK DETEKTORIŲ ĮRENGTI?

Gyvenamajame būste (kiekviename aukšte) turi būti įrengtas bent vienas autonominis dūmų detektorius. Tai yra minimalus reikalavimas, tačiau dūmų plitimą riboja įvairios pastato konstrukcijos (sienos, durys, perdangos ir pan.). Rekomenduojama šiuos prietaisus įrengti kiekvienoje patalpoje, kurioje žmonės miega ir koridoriuose arba bendrose erdvėse prieš miegamuosius. Nepatariama jų įrengti virtuvėje, ar tose vietose, kur gali išsiskirti garai.

KAIP PARINKTI TINKAMĄ VIETĄ?

Įrengiant autonominius dūmų detektorius būtina vadovautis gamintojo instrukcija. Kadangi karšti dūmai kyla į viršų ir  kaupiasi palubėje, šie prietaisai turėtų būti montuojami ant lubų. Tik tais atvejais, kai nėra galimybės jų įrengti ant lubų, autonominiai dūmų detektoriai gali būti įrengiami ant patalpos sienos, kuo arčiau lubų.

Parenkant detektoriaus tvirtinimo vietą, būtina prisiminti, kad kartais teks pakeisti elementus, patikrinti jo veikimą, todėl rekomenduojama juos įrengti lengvai prieinamose vietose.

KAIP PRIŽIŪRĖTI?

Kad autonominiai dūmų detektoriai patikimai veiktų, svarbu periodiškai patikrinti jų veikimą paspaudžiant testavimo mygtuką. Jeigu šie prietaisai yra su keičiamais maitinimo elementais, juos reikėtų keisti kasmet. Dulkės ir nešvarumai mažina jo jautrumą, todėl reikėtų neužmiršti nuvalyti dulkių.

KOKĮ DETEKTORIŲ PIRKTI?

Renkantis autonominį dūmų signalizatorių, reikėtų atkreipti dėmesį, kad jis būtų sertifikuotas pagal Europos standartą EN 14604:2005/AC:2008 ir paženklintas CE ženklu. Tai užtikrins, kad įsigijote kokybišką įrenginį. Detektoriai gali būti su keičiamais maitinimo elementais, arba su integruota baterija, kurios nereikia keisti visą prietaiso tarnavimo laikotarpį (apie 10 metų). Detektoriai su keičiamais maitinimo elementais yra pigesni, tačiau reikalauja daugiau priežiūros (kasmet būtina keisti maitinimo elementus). Tad  dūmų detektorius galite rinktis pagal savo poreikius ir galimybes.

Skuodo rajono savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė Edita Jautakienė Informaciją parengė pagal Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos rekomendacijas

Dalintis

Parašykite komentarą