Ugnis gailesčio neturi

Paskelbta 19 rugsėjo, 2019 m., skiltyje Pranešimai

 

Prasidėjus kūrenimo sezonui, didėja ir gaisrų gyvenamuosiuose namuose rizika. Šiais metais mūsų rajone, dėl netvarkingų dūmtraukių ir kieto kuro krosnių kilo 24 gaisrai. Žmonės neretai numoja ranka į dūmtraukio priežiūrą arba užmiršta tuo pasirūpinti. Būtina reguliariai tikrinti dūmtraukius, ar jie yra tvarkingi, ar nėra atsiradusių įtrūkimų, dūmų prasiskverbimo požymių. Jeigu dūmtraukis įtrūkęs ar nesandarus, nereikėtų atidėlioti remonto. Viena dažniausių žmonių klaidų – dūmtraukio nevalymas. Nevalytame dūmtraukyje gali užsidegti susikaupę suodžiai ir dervos. Dūmtraukyje suodžių sukeltas gali išplisti į degias pastato konstrukcijas, nes tokio gaisro metu degimo temperatūra dūmtraukyje būna itin didelė ir paprastai suardo dūmtraukį. Valyti dūmtraukį būtina ne rečiau kaip kartą kas 3 mėnesius. Keičiasi technologijos, medžiagos, priemonės, keičiasi ir kaminkrėčiai bei kaminai, tačiau kaminų, kurie kūrenami neapsineštų suodžiais, niekas dar neišrado. Vienuose šis procesas vyksta greičiau, kiti yra atsparesni, tačiau reguliariai valomuose kaminuose ne tik pasiekiama geresnė trauka, tačiau ir išvengiama gaisrų pavojaus.

Gaisrai dažniausiai kyla dėl dūmtraukyje atsiradusių įtrūkimų, krosnies perkaitimo, dėl iš jos iškritusių žarijų ar degančių malkų. Be to, kartais pamirštama, kad negalima palikti besikūrenančios krosnies be priežiūros, ypač jeigu namuose lieka mažamečių vaikų.

Kad kūrenama krosnis nesukeltų gaisro, pakanka dviejų sąlygų: teisingai ją įrengti ir saugiai eksploatuoti. Krosnį reikia kurti 2-3 kartus per dieną ir kūrenti ne ilgiau kaip pusantros valandos. Baigti kūrenti rekomenduojama ne vėliau kaip 2 valandos prieš išeinant iš namų. Kad iš krosnies neiškristų degančios žarijos, pakuros durelės turi būti tvarkingai uždarytos. Negalima kišti į krosnį malkų, kurios ilgesnės už pakurą. Pavojinga šalia krosnies statyti baldus, laikyti įvairius daiktus. Arčiau nei 1 metro atstumu nuo krosnies esantys daiktai gali įkaisti ir užsidegti. Prie pakuros laikomos malkų atsargos taip pat gali užsiliepsnoti. Negalima įkurti krosnies lengvai užsiliepsnojančiais ar degiais skysčiais (žibalu, benzinu) – gali užsidegti žmogaus drabužiai ir šalia esantys daiktai. Baigti kūrenti krosnį reikia ne vėliau kaip 2 valandos prieš einant miegoti.

Kilus gaisrui skambinkite 112. Saugokite savo ir aplinkinių sveikatą bei turtą.

Priešgaisrinės apsaugos ir gebėjimo departamento prie VRM

Klaipėdos priešgaisrinės gebėjimo valdybos

Skuodo priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos informacija